Poznaj branże, które najbardziej zyskują na faktoringu

Poznaj branże, które najbardziej zyskują na faktoringu

Faktoring to usługa, dzięki której wiele firm złapało drugi oddech i odzyskało płynność finansową. Szczególnie dotyczy to przedsiębiorstw, które regularnie wystawiają faktury o odroczonych terminach płatności. I choć korzyści z faktoringu dotyczą wszystkich branż, to kilka z nich wyjątkowo zyskuje na tej usłudze. Sprawdźmy zatem, które branże odnoszą największe korzyści z faktoringu.

czerwone cieżarówki ustawione w szeregu

Jakie korzyści przynosi faktoring?

Faktoring, czyli usługa finansowania faktur, sprawdza się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia
z fakturami z odroczonym terminem płatności. Zamiast czekać miesiącami na uregulowanie należności, przedsiębiorca niemalże od razu otrzymuje zapłatę za sprzedany towar czy wykonaną usługę. A to pozwala mu utrzymać płynność finansową, która niejednokrotnie ważniejsza jest od milionowych kontraktów. Po prostu pieniądze na koncie firmowym pozwalają na wiele więcej niż należności zamrożone w fakturach.

Czy wiesz, że faktoring wcale nie musi być kosztowny? Koniecznie sprawdź, jak możesz znaleźć tani faktoring.

Jednak to nie wszystko. Faktoring sprawia, że dany przedsiębiorca może być bardziej konkurencyjny. Niektórym kontrahentom bardziej zależy na tym, aby mogli uregulować należności za kilka miesięcy niż na niższej cenie. Po prostu mając wybór zapłacić więcej, ale później lub mniej, ale natychmiast, wolą tę pierwszą opcję. Zwłaszcza gdy sami muszą czekać na opłacenie należności od swoich klientów.

Oznacza to również, że faktoring pozwala przedsiębiorcom uwolnić się od walki ceną. Zamiast nieustannie obniżać stawkę, byleby tylko pozyskać klienta, mogą zaoferować mu odroczenie należności.

Warto także pamiętać, że faktoring to nie tylko finansowanie faktur, ale i monitoring należności oraz weryfikacja kontrahentów. Wszystko to sprawia, że nie przedsiębiorca szybciej otrzymuje zapłatę, ale ma również pewność, że na pewno otrzyma ją bez konieczności korzystania z windykacji.

Skoro wiemy już, jakie korzyści przynosi faktoring, sprawdźmy, które branże najwięcej na nim zyskują (więcej informacji o tym, w jakich branżach sprawdzi się faktoring, znajdziesz tutaj).

Faktoring w branży budowlanej

W branży budowlanej płynność finansowa jest wyjątkowo istotna. Przedsiębiorcy działający w tej branży potrzebują sporych środków, aby wykonać konkretne zlecenie, czy w ogóle wygrać na nie przetarg. Do tego wszelkie opóźnienia w realizacji kontraktu mogą skutkować otrzymaniem kar umownych. W takich warunkach przedsiębiorca nie może sobie pozwolić na kilkumiesięczne oczekiwanie na zapłatę od klienta. Niezbędne materiały są mu potrzebne natychmiast. Inaczej straci podwykonawców lub będzie im za pracę, której nie są w stanie wykonać z powodu braku materiałów.

Faktoring w transporcie

W branży transportowej panuje ogromna konkurencja. Wydaje się, że nie da się bardziej obniżyć stawek, aby przyciągnąć do siebie klientów. Po prostu żaden przedsiębiorca nie może pozwolić sobie, aby dokładać do interesu, ponieważ szybko będzie musiał go zamknąć. Stąd popularność faktoringu. Dzięki temu przedsiębiorca jest w stanie zaoferować kontrahentom wydłużone terminy płatności, ale nie musi obawiać się, że zabraknie mu środków na zakup paliwa i winiet, serwisowanie pojazdów czy opłacenie niezbędnego ubezpieczenia.

Masz klientów w Polsce i za granicą? Dowiedź się wszystkiego o faktoringu międzynarodowym i krajowym.

Faktoring w branży meblarskiej

Branża meblarka jest kolejną, która wyjątkowo zyskuje na faktoringu. A to wszystko ze względu na długie cykle produkcyjne, charakterystyczne dla tej branży. Po prostu często pomiędzy zakupem surowców
a sprzedażą wytworzonych z nich produktów mija wiele miesięcy. A co ważne, Lasy Państwowe, które są największym dostawcą branży meblarskiej, oczekują natychmiastowych płatności gotówką.

Faktoring w branży handlowej

Handel to kolejna branża, w której panuje ogromna konkurencja. Co więcej, możemy w niej spotkać wielu nierzetelnych kontrahentów, którzy mogą sprowadzić na przedsiębiorcę spore kłopoty finansowe. Do tego dochodzi specyficzna sytuacja firm handlowych, które zazwyczaj nie posiadają środków trwałych. A to sprawia, że niełatwo jest takiemu przedsiębiorcy uzyskać kredyt dla firm. Rozwiązanie? Oczywiście faktoring.

Nie wiesz, jaki faktoring będzie odpowiedni dla Twojej firmy? Sprawdź najpopularniejsze rodzaje faktoringu.

Faktoring w branży produkcyjnej

W przypadku branży produkcyjnej również mamy do czynienia z sytuacją, w której przedsiębiorca musi najpierw kupić surowiec, aby móc z niego wytworzyć produkty na sprzedaż. A nie może tego zrobić, dopóki jego klienci nie zapłacą za zakupiony towar. Natomiast faktoring pozwala uniknąć takiej sytuacji. Jeśli przedsiębiorca niemalże od razu po dostarczeniu towaru do klienta otrzymuje za niego należność, może od razu zamawiać kolejną partię surowców. A właśnie taką możliwość daje faktoring.

Faktoring w branży sezonowej

Również branża sezonowa zyskuje na faktoringu. Usługa ta pozwala przedsiębiorcy zaopatrzyć się odpowiednio wcześniej, gdy ceny są niższe, a produkty są bez większych problemów dostępne
w hurtowniach czy u dostawców.

Trzeba przyznać, że faktoring to bardzo uniwersalna usługa, która sprawdzi się w każdej branży. Jest to po prostu kwestia dopasowania tej usługi do potrzeb konkretnej firmy. Co ważne, niektóry firmy faktoringowe specjalizują się w finansowaniu faktur dla przedsiębiorstw z określonych branż. Można wyszukać je w Rankingu Firm Faktoringowych.