Na czym polega kredyt deweloperski?
Banki oferują klientom biznesowym różne rodzaje kredytów. Niektóre z nich można przeznaczyć na dowolny cel, podczas gdy za pomocą innych można sfinansować ściśle określone inwestycje. Tak jest
w przypadku kredytu deweloperskiego, czyli kredytu dla firm zajmujących się budową lub modernizacją nieruchomości. Na czym polega taki kredyt i jakie wymagania trzeba spełnić, aby go otrzymać? Odpowiedzi na te pytanie znajdują się w poniższym artykule.
Kredyt deweloperski – co to jest?
Kredyt deweloperski to rodzaj celowego kredytu dla firm. Udzielany jest w celu sfinansowania projektów mieszkaniowych i budowlanych. O kredyt deweloperski mogą wnioskować przede wszystkim firmy deweloperskie, które prowadzą kosztowne inwestycje budowlane. Po kredyt deweloperski najczęściej sięgają inwestorzy, którzy nie posiadają wystarczających środków, aby samodzielnie z góry sfinansować wielomilionową inwestycję.
A co dokładnie można sfinansować ze środków uzyskanych w ramach kredytu deweloperskiego? Może być to budowa:
- osiedli czy budynków wielorodzinnych,
- apartamentowców,
- powierzchni komercyjnych.
W ramach kredytu deweloperskiego spłacimy lub refinansujemy także inny kredyt deweloperski.
➡ Zapoznaj się także z artykułem o tym, jak uzyskać kredyt deweloperski.
Kredy deweloperski – dla kogo?
Kredyt deweloperski to oferta banków, z której mogą skorzystać przedsiębiorstwa, zajmujące się działalnością deweloperską. Do tego celu najlepiej posłuży spółka celowa, w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Taka spółka powinna posiadać środki, które pozwolą jej zrealizować daną inwestycję lub jaj określoną część w określonym czasie.
Banki dokładnie weryfikują spółki, które starają się o uzyskanie kredytu deweloperskiego. Dotyczy to zarówno wiarygodności, jak i struktury majątku oraz doświadczenia, jakie posiada sponsor projektu.
Z kredytów deweloperskich najchętniej korzystają mniejsi deweloperzy. Bez dodatkowego wsparcia finansowego w postaci kredyt deweloperskiego po prostu nie byliby w stanie podjąć się danego przedsięwzięcia deweloperskiego.
➡ Dopiero rozpoczynasz działalność? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł “Kredyt dla nowych firm – na jakie środki może liczyć przedsiębiorca?”.
Kredyt deweloperski – jakie są warunki uzyskania?
Otrzymanie kredytu deweloperskiego nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim trzeba w tym celu przejść przez wiele formalności. Chodzi tu przede wszystkim o posiadanie pozwolenia na budowę. Poza tym stan prawny nieruchomości, która stanowi podstawę starania się o kredyt deweloperski, musi być uporządkowana. Do tego ogromne znaczenia mają także takie czynniki jak:
- projekt architektoniczny,
- pozytywna ocena technicznej wykonalności projektu,
- inne wymogi techniczne.
Do uzyskania kredytu deweloperskiego niezbędne jest także posiadanie środków własnych w wysokości około 20-30% przewidywanej wartości budowy. Jest to dosyć restrykcyjny wymóg, zwłaszcza że dawniej wystarczyło, aby firma deweloperska posiadała grunt, na którym zamierzała postawić nieruchomość.
Kolejnym ważnym wymogiem, który zwiększa szanse na uzyskanie kredytu deweloperskiego, jest dobra historia kredytowa w BIK. Wszelkie negatywne wpisy na koncie firmy deweloperskiej mogą sprawić, że bank odrzuci jej wniosek o kredyt deweloperski.
Poza tym banki zwracają uwagę na dotychczasowe doświadczenie firmy deweloperskiej. Jeśli ma ona na koncie podobne inwestycje zakończone sukcesem, szanse na kredyt deweloperski będą na pewno większe.
Jest jeszcze jedna kwestia, która może przesądzić o wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej. Jest nią atrakcyjność i konkurencyjność inwestycji. Im jest ona wyższa, tym chętniej bank zdecyduje się na udzielenie kredytu deweloperskiego na jej sfinansowanie.
Warto także wiedzieć, że decyzja o przyznaniu kredytu deweloperskiego podejmowana jest przez komitet inwestycyjny. Składa się on z osób decyzyjnych w banku, których doświadczenie w finansowaniu nieruchomości jest bogate.
Kredyt deweloperski – czym jest rachunek powierniczy?
Warunkiem otrzymania kredytu deweloperskiego jest także posiadanie przez firmę deweloperską rachunku powierniczego. Może mieć on charakter otwarty lub zamknięty. Taki rachunek powierniczy to po prostu konto w banku, na które wpływają wszelkie wpłaty od klientów, kupujących nieruchomość czy mieszkanie od dewelopera. Dostęp do tych środków jest udzielany inwestorowi na podstawie analizy postępów prac budowlanych.
Jeśli prowadzisz firmę zapoznaj się również z naszy artykułem, w którym podpowiadamy kiedy warto zmienić konto firmowe.
Kredyt deweloperski – jaki jest koszt?
Na koszt kredytu deweloperskiego składa się kilka opłat. Są to oprocentowanie kredytu deweloperskiego, marża banku oraz prowizja za uruchomienie kredytu. Poza tym banki mogą naliczyć dodatkowe opłaty, takie jak na przykład prowizja za przedterminową spłatę kapitału.
Warto także pamiętać, że ostateczny koszt kredytu deweloperskiego, to wypadkowa takich czynników, jak wysokość kredytu i długość okresu jego spłaty.
➡ Sprawdź, jak zmniejszyć koszt kredytu firmowego.
Kredyt deweloperski to rozwiązanie dedykowane mniejszym deweloperom, którzy nie mają możliwości, aby z własnych środków w całości sfinansować wielomilionowe inwestycje. Natomiast uzyskanie dodatkowego finansowania z banku pozwala im zwiększać inwestycje, dzięki czemu mogą one stać się jeszcze bardziej atrakcyjne.