Kredyt dla nowych firm – na jakie środki może liczyć przedsiębiorca?
Banki prześcigają się w przyciągnięciu przedsiębiorców, którym mogą zaoferować różnego rodzaju kredyty dla firm. Firmy, które od lat działają na rynku, a do tego mogą pochwalić się niezłymi wynikami, mogą przebierać wśród ofert kredytów obrotowych, inwestycyjnych i kredytów gotówkowych. A co z przedsiębiorcami, którzy dopiero rozpoczynają działalność? Czy też mogą liczyć na uzyskanie kredytu dla firm? Tak, o ile złożą wniosek o kredyt dla nowych firm.
Kredyt dla nowych firm – problemy przedsiębiorców
Przedsiębiorca, który dopiero wchodzi na rynek, często potrzebuje środków, aby jak najszybciej dogonić konkurencję. Poza tym równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest nie tyle zdobycie klientów czy kontrahentów, ile utrzymanie płynności finansowej. Nawet gdy przedsiębiorca ma zlecenia, ale pieniądze otrzyma dopiero za kilka miesięcy, jego firma może nie przetrwać. Przecież samo uruchomienie działalności, czyli zakup sprzętu i towarów, wynajem lokalu czy pozyskanie pracowników, generuje koszty, które szybko pochłaniają ewentualne oszczędności. Stąd tak duże zainteresowanie przedsiębiorców kredytami dla nowych firm.
Zapoznaj się również z naszym artykułem dotyczącym kredytów dla małych firm.
Zmiana podejścia banków
Pierwotnie z kredytów dla firm mogły korzystać tylko firmy o stabilnej pozycji finansowej, które były w stanie wykazać, że bez trudu spłacą zaciągnięte zobowiązanie. Banki weryfikowały w takim przypadku nie tylko zdolność kredytową przedsiębiorcy, ale i jego historię kredytową. Takie podejście praktycznie uniemożliwiało sięgnięcie po kredyt dla firm nowym firmom. Jako że działały one zaledwie od kilku miesięcy, nie miały jeszcze okazji, aby zbudować dobrą historię kredytową.
Jednak banki w końcu zauważyły ten problem i stworzyły nowy produkt finansowy, dedykowany właśnie początkującym przedsiębiorcom. Jest to kredyt dla nowych firm.
Kredyt dla nowych firm – kto może z niego skorzystać?
Kredyt dla nowych firm to produkt przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność krócej niż 12 miesięcy. Co istotne, mogą o niego wnioskować również osoby, które dopiero planują zarejestrować działalność gospodarczą. Warto o tym pamiętać, dlatego że banki w takim przypadku chętnie pomagają w załatwieniu wszelkich formalności związanych z rejestracją firmy.
Profesjonalny biznesplan
Warunkiem uzyskania kredytu dla nowych firm jest przedstawienie bankowi biznesplanu. To na podstawie tego dokumentu bank wyda decyzję kredytową oraz podejmie decyzję co do wysokości kredytu. Dlatego przygotowując taki dokument, nie można decydować się na półśrodki. Biznesplan musi być rzetelny i profesjonalny. Jeśli jest taka potrzeba, warto w tym celu skorzystać z pomocy specjalisty. Najlepiej potraktować biznesplan jako kartę przetargową, dzięki której otrzymasz niezbędne środki na start działalności lub na jej rozwój w początkowej fazie.
Kredyt dla nowych firm – warunki
Skoro wiemy już, że nawet firmy o niedługim stażu mogą liczyć na kredyt dla nowych firm, czas przyjrzeć się warunkom, na jakie mogą one liczyć. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego banku, dlatego warto porównać poszczególne oferty na przykład w Rankingu Kredytów dla Firm.
W zależności od banku przedsiębiorca może otrzymać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w ramach kredyt dla nowych firm. Spłata tych środków może zostać rozłożona na okres od 3 miesięcy nawet do 15 lat. Ostateczna wysokość kredyt dla nowych firm zależy oczywiście od potrzeb konkretnej firmy, jak i jej możliwości finansowych. Zazwyczaj jest ona oceniana indywidualnie.
Jak wybrać najlepszą ofertę kredytową?
Zanim przejdziemy do składania wniosku o kredyt dla nowych firm, powinniśmy przejrzeć oferty poszczególnych banków. Pomoże nam w tym Ranking Kredytów dla Firm. A na jakie kwestie powinniśmy zwrócić uwagę? Oczywiście liczy się koszt takiego kredytu, dlatego warto skorzystać z kalkulatorów kredytowych, które pozwolą oszacować, ile za dany kredyt zapłacimy. Warto także zwrócić uwagę na ewentualne dodatkowe warunki uzyskania kredytu, takie jak konieczność założenia konta firmowego czy wyrobienia karty kredytowej w danym banku.
Ważna jest także kwota, na jaką możemy liczyć, ponieważ rozpiętość poszczególnych banków jest w tym zakresie dosyć spora.
Jeśli dopiero planujemy zarejestrować działalność, warto sprawdzić, który z banków oferuje swoją pomoc w tym zakresie.
Najważniejsze jest jednak, aby przeanalizować, czy kredyt dla nowych firm jest nam faktycznie potrzebny. Obecnie istnieje wiele innych rozwiązań, które poprawiają sytuację finansową przedsiębiorcom, nawet jeśli ci dopiero zaczynają działalność. Mowa oczywiście o leasingu (zachęcamy do zapoznania się z tekstem o wpływie leasingu na zdolność kredytową firmy) oraz faktoringu. Czasem na początku działalności lepiej skorzystać z tych opcji, a kredyt dla firm zostawić sobie na przyszłe inwestycje. Szczególnie że zarówno leasing dla firm, jak i faktoring, są łatwiejsze w uzyskaniu niż kredyty dla firmy.