Kredyt dla małych firm
Małe firmy, tak jak i duże, niejednokrotnie potrzebują dodatkowego dofinansowania. Czasem pieniądze potrzebne są na inwestycje i rozwój działalności, a niekiedy na bieżące wydatki, takie jak podatki, ubezpieczenia czy comiesięczne opłaty. Obecnie małe firmy mają spory wybór ofert w tym zakresie, a jedną z nich są kredyty dla małych firm. Czym się one charakteryzują?
Rodzaje finansowania dla małych firm
Instytucje finansowe oferują małym firmom szereg produktów, dzięki którym mogą one zyskać dodatkowe środki na własne potrzeby. Z tego względu niewielcy przedsiębiorcy mogą skorzystać z leasingu oraz faktoringu (sprawdź nasz artykuł o najpopularniejszych rodzajach faktoringu). Zdarza się jednak, że takie rozwiązania są niewystarczające i firma musi sięgnąć po kredyt bankowy. Na szczęście obecnie wiele banków oferuje kredyt dla małych firm z myślą o najmniejszych przedsiębiorcach. Dzięki temu prowadzenie własnej działalności jest o wiele prostsze i mniej stresujące.
Jak wybrać kredyt dla małej firmy?
Dawniej największe szanse na kredyt dla firm miały największe przedsiębiorstwa, o ogromnych przychodach i ugruntowanej pozycji na rynku. Jednak sektor bankowy w końcu zorientował się, że w Polsce działają tysiące małych firm, które również potrzebują wsparcia w postaci kredytów dla firm. Z tego względu wiele banków stworzyło oferty z myślą właśnie o takich przedsiębiorcach, dzięki czemu kredyty dla małych firm można dziś otrzymać bez większych trudności.
A czym należy kierować się przy wyborze kredytu dla małej firmy? Przede wszystkim potrzebami własnego przedsiębiorstwa. Ważne, aby dana oferta kredytu dla małej firmy, była nie tylko korzystna pod względem finansowym, ale przede wszystkim by była dopasowana do konkretnej sytuacji danej firmy.
Wybór kredytu dla małych firm należy rozpatrzeć pod kątem kilku kryteriów. Przyjrzyjmy się im po kolei.
Zobacz także czym jest kredyt deweloperski.
Kredyt dla małych firm – inwestycyjny czy na dowolny cel?
Mała firma może zdecydować się zarówno na kredyt na dowolny cel, jak i na kredyt inwestycyjny. Kredyt na dowolny cel, jak sama nazwa wskazuje, można przeznaczyć na każdy aspekt związany z prowadzoną działalnością. Sprawdzi się, szczególnie gdy zależy nam na finansowaniu bieżącej działalności firmy. W ten sposób uzyskamy środki na zakup towaru, opłacenie składek i podatków, czy wynagrodzenie dla pracowników. Co więcej, uzyskanie kredytu dla małych firm na dowolny cel jest proste i wygodne. Zwłaszcza że wiele banków ma taki produkt w swojej ofercie.
Z kolei kredyt inwestycyjny dla małych firm sprawdzi się, gdy planujemy zakupić różnego rodzaju urządzenia lub sprzęt, niezbędny do prowadzonej przez nas działalności. Ten rodzaj kredytu dla małych firm jest tańszy, ale wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim uzyskane środki możemy wykorzystać tylko i wyłącznie na cel, na jaki kredyt został przyznany. Poza tym procedura związana z przyznaniem takiego kredytu jest bardziej skomplikowana i wymaga przygotowania rzetelnej dokumentacji małej firmy oraz biznesplanu.
Prowadzisz firmę? Zobacz kiedy warto rozważyć zmianę konta firmowego.
Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabsze strony. Jednak ostateczny wybór rodzaju kredytu dla małej firmy powinniśmy uzależnić od potrzeb naszego przedsiębiorca.
Sposób spłaty kredytu dla małych firm
Decydując się na kredyt dla małych firm, powinniśmy podjąć także decyzję, dotyczącą tego, w jaki sposób chcemy go spłacać (sprawdź nasz artykuł o tym jak zmniejszać koszt kredytu dla firm). Do wyboru mamy kredyty dla małych firm ze sztywnym lub elastycznym harmonogramem spłaty.
Kredyt dla małych firm ze sztywnym harmonogramem spłaty to nic innego jak tradycyjny kredyt. Po podpisaniu umowy kredytowej bank przelewa na konto przedsiębiorcy pieniądze, a ten następnie co miesiąc spłaca ratę w ustalonej wysokości.
Innym rozwiązaniem są linie kredytowe i limity debetowe w rachunku bieżącym. Dzięki nim przedsiębiorca może w dowolnym momencie sięgnąć po dodatkowe środki, a ich spłata jest bardziej elastyczna.
Linia kredytowa jest przyznawana przez bank na określony czas. Najczęściej jest to 12 miesięcy. W tym okresie przedsiębiorca może swobodnie korzystać z linii kredytowej. Może korzystać z dostępnych pieniędzy i spłacać je wedle własnych potrzeb, płacąc odsetki bankowi tylko wtedy, gdy faktycznie korzysta z linii kredytowej dla małych firm. Ważne jest tylko to, aby cała kwota została spłacona do dnia, w którym kończy się umowa kredytowa z bankiem.
Limit debetowy w rachunku bieżącym działa na podobnej zasadzie, ale czas spłaty zobowiązania jest o wiele krótszy. Oznacza to, że w dowolnym momencie możemy skorzystać z dodatkowych środków, ale musimy oddać je po około 2 tygodniach.
Wybór kredytu dla małych firm to niełatwe zadanie, szczególnie że wiele banków posiada je w swojej ofercie. Z tego względu warto zajrzeć do Rankingu Kredytów dla Firm, w którym będziemy w stanie zapoznać się i wstępnie przeanalizować większość z nich. Pamiętajmy jednak, aby w pierwszej kolejności kierować się własnymi potrzebami. Nawet najtańszy kredyt nie przyniesie nam korzyści, jeśli nie spełni naszych oczekiwań.