Jak zmniejszyć koszt kredytu firmowego?
Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu firmowego? Wielu przedsiębiorców decyduje się na taki krok. Czasami jest to rozwiązanie, dzięki któremu są w stanie utrzymać płynność finansową, a niekiedy służy ono do sfinansowanie inwestycji, które pozwalają na rozwój firmy. Jednak bez względu na cel, biorąc kredyt firmowy, na pewno zwrócisz uwagę na związane z nim koszty.
Obecnie całkowity koszt kredytu firmowego możesz poznać jeszcze przed złożeniem wniosku w konkretnym banku. Wystarczy, że sprawdzisz aktualny ranking kredytów firmowych i wstępnie porównasz oferty poszczególnych banków i firm pożyczkowych. Na tej podstawie będziesz w stanie wstępnie wybrać kilka kredytów bankowych, którym przyjrzysz się bliżej. A to wszystko zajmie ci dosłownie kilkanaście minut, bez konieczności odwiedzania doradcy kredytowego czy poszczególnych placówek bankowych.
Co wpływa na kosz kredytu firmowego?
Koszty kredytu firmowego to jedna z pierwszych rzeczy, na którą zapewne zwrócisz uwagę, przeglądając oferty banków i firm pożyczkowych w rankingu kredytów bankowych. Zatem warto, abyś wiedział, co składa się na tę sumę.
Przede wszystkim koszt kredytu firmowego zależy od prowizji banku oraz oprocentowania. Z kolei na oprocentowanie wpływa stała marża banku oraz stawka zmienna. W przypadku kredytu firmowego w złotówkach jest to WIBOR, czyli oprocentowanie ustalone przez Radę Polityki Pieniężnej. Jest to stawka, po jakiej banki w Polsce udzielają między sobą pożyczek.
Poza tym na koszt kredytu firmowego wpływają różnego rodzaju opłaty związane z ubezpieczeniem, wcześniejszą spłatą kredytu, czy przypomnieniami dotyczącymi opłacenia raty, gdy przekroczysz termin płatności.
Jak widzisz, nie ma jednej, jasnej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje kredyt firmowy. Jednak ma to również dobrą stronę, gdyż oznacza to, że masz możliwość negocjacji sumy, jaką ostatecznie oddasz kredytodawcy. Zobacz zatem, co możesz zrobić, aby zmniejszyć koszt kredytu firmowego.
> Sprawdź nasz artykuł o tym jak znaleźć tani kredyt.
Zadbaj o zdolność kredytową firmy
To, czy dostaniesz kredyt firmowy, czy nie, zależy m.in. od zdolności kredytowej twojej firmy. Poza tym zdolność kredytowa wpływa również na wysokość kredytu czy pożyczki, jaki możesz utrzymać. A czym jest zdolność kredytowa? To zdolność twojej firmy do spłaty całości zadłużenia wraz z dodatkowymi kosztami kredytowania w przewidzianym do tego terminie. Po prostu oceniając twoją zdolność kredytową, bank sprawdza, czy będziesz w stanie oddać zadłużenie.
Banki oraz firmy pożyczkowe chętniej współpracują z przedsiębiorcami o dobrej zdolności kredytowej. Jeśli zadbasz o to, aby zdolność kredytowa twojej firmy była odpowiednia, to będziesz mógł przebierać w ofertach kredytodawców. A dzięki temu będziesz mógł negocjować warunku takiego kredytu firmowego, w tym jego ostateczny koszt.
Zadbaj o wkład własny i zabezpieczenie
Choć banki żyją z udzielania kredytów, nie przepadają za ryzykiem. Z tego względu premiują tych kredytobiorców, którzy są w stanie wziąć na siebie część ryzyka związanego z kredytowaniem. Na czym ma to polegać? Przede wszystkim na posiadaniu wkładu własnego i/lub zabezpieczenia kredytu. Jeśli bank widzi, że ryzyko związane z udzieleniem ci kredytu firmowego będzie mniejsze, również będziesz dla niego atrakcyjnym klientem. I znów będziesz mógł negocjować poszczególne kwestie związane z umową kredytową.
> Przeczytaj również nasz artykuł o kredytach dla małych firm.
Produkty dodatkowe
Jak wspomnieliśmy wcześniej, koszt kredytu firmowego zależy od prowizji i oprocentowania. A oba te czynniki podlegają negocjacjom. W niektórych przypadkach banki decydują się na obniżenie swojej prowizji czy marży, o ile zdecydujesz się na dodatkowe produkty bankowe, takie jak konto firmowe, karta kredytowa, czy ubezpieczenie oferowane przez bank. Warto w takim przypadku wyliczyć, czy nie opłaca się skorzystać z takiej propozycji w zamian za korzystniejsze warunki kredytowania.
> A może faktoring zamiast kredytu? Zobacz jakie są wady i zalety faktoringu.
Dobierz kwotę i okres spłaty kredytu firmowego
Jeśli masz niezłą zdolność kredytową, bank może zaoferować ci wyższą kwotę kredytu firmowego, niż faktycznie potrzebujesz. I choć taka oferta może wydawać się kusząca, to nie zawsze się opłaca. Przede wszystkim im wyższa kwota, tym ostatecznie więcej musisz oddać.
Poza tym, jeśli zechcesz utrzymać określoną wysokość comiesięcznej raty, przy wyższej kwocie wydłużysz okres spłaty kredytu firmowego. Czyli będziesz spłacał do dłużej i w wyższej kwocie. Zanim zdecydujesz się na taką opcję, dokładnie przelicz, czy jest ona dla ciebie opłacalna.
Kredyt firmowy to bardzo dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy pragnął zainwestować w swoje firmy i zadbać o ich płynność finansową. Nie warto jednak decydować się na taki krok w ciemno. Zanim podpiszesz umowę kredytową, dokładnie porównaj poszczególne oferty w rankingu kredytów dla firm.