Jak przebiega zmiana konta firmowego?

Jak przebiega zmiana konta firmowego?

Nie jesteś zadowolony z konta firmowego? Czas najwyższy je zmienić. Sprawdź, jak możesz zrobić to sprawnie, a przede wszystkim bezpiecznie.

włączony laptop

Kiedy warto zmienić konto firmowe?

Trzeba przyznać, że większość przedsiębiorców nie lubi zmieniać konta firmowego. Zresztą nie ma w tym nic dziwnego. W końcu wiąże się to z pewnym zamieszanym dotyczącym zmiany numeru rachunku na fakturach, stronie internetowej, w urzędach i wszędzie tam, gdzie ten numer widnieje. Jednak, jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego konta, nie warto zwlekać, tylko zmienić dotychczasowe konto firmowe na inne.

Szczególnie powinieneś zdecydować się na taki krok, jeśli uważasz, że dotychczasowy bank pobiera zbyt duże opłaty za prowadzenie konta i wykonywanie transakcji. Jeśli wiesz, że inny bank oferuje klientom lepsze warunki współpracy, nie miej sentymentów, tylko otwórz w nim nowe konto.

Podobnie zrób w przypadku, jeśli nie jesteś usatysfakcjonowany obsługą ze strony obecnego banku. Jeśli nie możesz liczyć na pomoc w przypadku problemów, a kontakt z obsługą banku kosztuje Cię wiele nerwów, po prostu przenieś swoje pieniądze gdzie indziej.

Dotyczy to także sytuacji, gdy wiążesz się z innym bankiem, np. zaciągając w nim kredyt lub korzystając
z faktoringu bankowego. Banki w takim przypadku często wymagają, aby założyć u nich również konto firmowe. W takim przypadku najczęściej nie ma sensu, abyś posiadał rachunek bankowy w dwóch miejscach. Zamiast ponosić opłaty w obydwu miejscach, zrezygnuj z jednego z nich. Przyjrzyjmy się zatem, jak zrobić to poprawnie.

Nie jesteś do końca zadowolony ze swojego banku? Sprawdź, czy warto zmienić konto firmowe.

Jak wybrać najlepsze konto firmowe?

Na początku warto poszukać nowego konta firmowego, które spełni Twoje oczekiwania. Nie jesteśmy Ci stanie powiedzieć, które konto firmowe jest najlepsze, przede wszystkim dlatego, że banki co jakiś czas zmieniają swoje oferty. Dlatego też na tym etapie warto zajrzeć do aktualnego Rankingu Kont Firmowych, w którym porównasz między sobą oferty poszczególnych banków. To pozwoli Ci zorientować się, jakie koszty wiążą się z danym kontem firmowym, a także, na jakie dodatkowe usługi czy też przywileje możesz liczyć.

Jak zmienić konto firmowe?

Jeśli podejmiesz ostateczną decyzję w kwestii wyboru nowego konta firmowego, czas przystąpić do działania. Na początku przede wszystkim otwórz nowe konto. W zależności od banku będziesz mógł zrobić to przez internet lub będziesz musiał udać się do stacjonarnej placówki banku.

Gdy Twój nowy rachunek bankowy będzie aktywny, musisz zgłosić to do odpowiednich instytucji. Co ważne, masz na to określoną ilość czasu. Do urzędu skarbowego musisz zgłosić nowe konto firmowe
w ciągu 7 dni, a do ZUS-u w ciągu 14. Co jednak ważne, jeśli posiadasz Profil Zaufany, oba powiadomienia możesz wysłać przez internet. Nie da się ukryć, że jest to spore ułatwienie i duża oszczędność czasu. A jak to zrobić w praktyce?

W przypadku zawiadamiania urzędu skarbowego właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych muszą wypełnić formularz CEIDG-1. Do tego dochodzi jeszcze formularz CEIDG-RB, o ile zamierzasz prowadzić kilka kont firmowych. Natomiast właściciele spółek muszą wypełnić formularz NIP-2 oraz ewentualnie załącznik NIP-B.

Z kolei powiadamiając ZUS o zmianie konta firmowego musisz wypełnić druk ZUS ZBA.

Kolejnym ważnym krokiem jest powiadomienie o zmianie numeru konta wszystkich kontrahentów.
W szczególności pamiętaj o tych, z którymi współpracujesz regularnie, przez co mogą mieć na stałe wpisany Twój numer konta w swoich dokumentach.

Do tego zmień numer rachunku bankowego na wzorze faktury, na stronie internetowej oraz wszędzie tam, gdzie on widnieje. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której zaczniesz otrzymywać przelewy na stare konto firmowe.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki. Sprawdź, na czym polega kredyt da małych firm.

Co zrobić ze starym kontem firmowym?

Jeśli tylko masz taką możliwość, zamknij stare konto firmowe. Pamiętaj jednak, aby zrobić to dopiero po tym, jak założysz nowe i powiadomisz o tym fakcie kontrahentów. Poza tym upewnij się, że nie czekasz jeszcze na jakiś zaległy przelew. Dopiero gdy zyskasz pewność, że na stare konto już nie wpłyną żadne środki, możesz je zamknąć.

Oczywiście nie zapomnij wcześniej wypłacić ze starego konta firmowego środków, które się na nim znajdują. Z drugiej strony zostaw na tym rachunku pewną kwotę, która pokryje jeszcze ostatnie opłaty. Zwłaszcza że dotychczasowe konto nie zostanie zamknięte od razu, tylko po tym, jak upłynie okres wypowiedzenia. Zazwyczaj wynosi on miesiąc i za ten okres bank naliczy standardowe opłaty.

Masz dość przepłacania? Sprawdź, jak zmniejszyć koszt kredytu firmowego.

Zmiana konta firmowego wcale nie jest trudna, choć wymaga pewnego zaangażowania. Warto jednak się na to zdecydować, szczególnie gdy nie jesteś zadowolony z dotychczasowego banku. Jeśli u konkurencji możesz liczyć na lepszą ofertę, po prostu po nią sięgnij.