Jak nie stracić zaliczki faktoringowej?

Jak nie stracić zaliczki faktoringowej?

Postanowiłeś zacząć korzystać z faktoringu? Nie da się ukryć, że to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie płynności finansowej, gdy wystawiasz faktury o odroczonym terminie płatności. Dzięki zaliczce faktoringowej zawsze będziesz mieć dostęp do środków, które możesz przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzeniem Twojej firmy. Może się jednak zdarzyć, że taką zaliczkę będziesz musiał oddać firmie faktoringowej z własnej kieszeni. Sprawdźmy zatem, jak możesz tego uniknąć.

karteczki ze sympolem procentów

Czym jest zaliczka faktoringowa?

Zaliczka faktoringowa to po prostu środki, które dostajesz od firmy faktoringowej, po przekazaniu jej faktury, którą chcesz sfinansować w ramach faktoringu. Jak to działa w praktyce? Gdy sprzedasz kontrahentowi towar lub wykonasz dla niego jakąś usługę, wystawiasz mu fakturę. Jeśli jest to faktura
o odroczonym terminie zapłaty, na pieniądze będziesz musiał zaczekać kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Chyba że zaczniesz korzystać z faktoringu. W takiej sytuacji wystarczy, że przekażesz firmie faktoringowej taką fakturę, a ta wypłaci Ci pieniądze.

Szukasz najlepszej oferty finansowania faktur? Sprawdź Ranking Firm Faktoringowych.

Co ważne, w przypadku większości rodzajów faktoringu, na początek dostaniesz od firmy faktoringowej tzw. zaliczkę faktoringową. Zazwyczaj taka zaliczka to około 70-90% wartości faktury brutto, która pomniejszona jest o prowizję firmy faktoringowej. Jak widzisz, jest to całkiem spora suma, która powinna starczyć na pokrycie bieżących wydatków w firmie. W ten sposób płynność finansowa Twojego przedsiębiorstwa jest zachowana. A co z resztą środków? 

Pozostałą kwotę otrzymasz od firmy faktoringowej, gdy tylko Twój kontrahent opłaci fakturę. Zazwyczaj ma to miejsce, gdy zbliża się termin zapłaty takiej faktury, który wyznaczyłeś swojemu partnerowi biznesowemu. Chyba że opłaci on fakturę wcześniej, wówczas i Ty szybciej uzyskasz resztę kwoty
z faktury. 

Nie wiesz, jaki faktoring sprawdzi się w Twojej firmie? Poznaj najpopularniejsze rodzaje faktoringu.

Jak nie stracić zaliczki faktoringowej?

Zaliczka faktoringowa to środki, które dostajesz, zanim kontrahent opłaci fakturę. Może się jednak zdarzyć, że pieniądze te będziesz musiał oddać firmie faktoringowej z własnej kieszeni. Dzieje się to wówczas, gdy korzystasz z faktoringu niepełnego, w którym ryzyko niewypłacalności kontrahenta pozostaje przy Tobie. Jeśli w takiej sytuacji Twój partner biznesowy nie opłaci faktury na czas, sam musisz zwrócić firmie faktoringowej zaliczkę faktoringową. Jak tego uniknąć?

Przede wszystkim podejmuj współpracę z kontrahentami, którzy rozliczają faktury na czas. Po drugie, albo zawczasu przypomnij partnerowi biznesowemu o zbliżającym się terminie zapłaty, albo skorzystaj z usługi monitorowania należności. Wówczas firma, której zlecisz takie zadanie przypilnuje kontrahenta w Twoim imieniu. Jednak w każdym z tych przypadków musisz liczyć na to, że partner biznesowy zapłaci Ci na czas.

Niemniej istnieje rozwiązanie, dzięki któremu nie stracisz zaliczki faktoringowej, nawet gdy Twój kontrahent nie opłaci faktury w terminie. Mowa oczywiście o faktoringu pełnym, czyli takim rodzaju finansowania faktur, w którym ryzyko niewypłacalności kontrahenta przechodzi na firmę faktoringową. Dzięki temu nie musisz przejmować się tym, kiedy Twój partner biznesowy rozliczy fakturę. Jeśli dojdzie do jakiś opóźnień, to do firmy faktoringowej będzie należało odzyskanie należności. Nie da się ukryć, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest ono nieco droższe od faktoringu niepełnego. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze danego rodzaju faktoringu warto przeanalizować to, z jakimi kontrahentami współpracujesz.

Jeśli masz bazę sprawdzonych partnerów biznesowych, którzy płacą Ci na czas, zapewne faktoring niepełny będzie wystarczający. Jednak, jeśli często podejmujesz współpracę z nowymi i niesprawdzonymi kontrahentami, warto zainwestować w faktoring pełny. Chyba że rzadko wystawiasz faktury o odroczonych płatnościach, a zwrot zaliczki faktoringowej z własnej kieszeni nie stanowi dla Ciebie problemu.   

Zastanawiasz się, czy faktoring sprawdzi się w twojej firmie? Poznaj branże, które najbardziej zyskują na faktoringu.

Dlaczego warto korzystać z faktoringu?

Faktoring to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą zachować płynność finansową w przypadku, gdy wystawiają faktury o odroczonych terminach płatności. Po prostu dzięki faktoringowi możesz natychmiast uzyskać dostęp do gotówki, zamiast zamrażać środki w fakturach. W ten sposób zawsze masz pieniądze na opłacenie własnych dostawców, pracowników, a także bieżących wydatków czy zobowiązań podatkowych. A to czyni z Ciebie rzetelnego kontrahenta, co przekłada się na lepszą pozycję negocjacyjną i bardziej atrakcyjne stawki u dostawców. Poza tym, możesz swobodnie godzić się na faktury o odroczonych terminach płatności, co sprawi, że z łatwością pozyskasz klientów na swoje towary czy usługi.

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z faktoringu? Poznaj wady i zalety finansowania faktur.

Zaliczka faktoringowa już niejednemu przedsiębiorcy pozwoliła na zachowanie płynności finansowej. Dzięki niej dysponujesz firmową gotówką, którą możesz przeznaczyć na wszelkie niezbędne wydatki w firmie. Często jest to jedyny sposób, aby sprawnie prowadzić biznes, gdy kontrahenci domagają się faktur
o odroczonym terminie płatności.