Faktoring – wady i zalety finansowania faktur

Faktoring – wady i zalety finansowania faktur

Faktoring to jeden ze sprawdzonych sposobów na poprawę płynności finansowej firmy. Szczególnie jeśli regularnie wystawiasz kontrahentom faktury o odroczonych terminach płatności. Trudno jednak przyjąć, że to rozwiązanie jest idealne. Dlatego też sprawdźmy, jakie są wady i zalety faktoringu.

Na czym polega faktoring?

Na początku kilka słów przypomnienia. Faktoring to usługa, w której to przedsiębiorca przekazuje wystawioną fakturę firmie faktoringowej. Ta po weryfikacji dokumentów wypłaca przedsiębiorcy
od 70 do nawet 100% wartości faktury brutto. Dzięki temu przedsiębiorca niemalże od razu otrzymuje zapłatę za fakturę, podczas gdy jego kontrahent wpłaca pieniądze w ustalonym wcześniej terminie.

Gdyby nie faktoring, przedsiębiorca musiałby czekać na zapłatę nawet kilka miesięcy. Jeśli Ci to nie przeszkadza, prawdopodobnie faktoring nie jest usługą dla Ciebie. Jednak, jeśli każda faktura
o odroczonym terminie płatności sprawia, że cierpi na tym płynność finansowa Twojej firmy, zdecydowanie postaw na usługę finansowania faktur.

Jednak poprawa płynności finansowej to nie jedyne zalety faktoringu. Sprawdźmy zatem, z jakich to jeszcze powodów warto sięgnąć po to rozwiązanie.

Szukasz faktoringu dla swojej firmy. Sprawdź aktualny Ranking Firm Faktoringowych.

Jakie są zalety faktoringu?

Wiele usług finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorców ma wysoki próg wejścia. Oznacza to, że aby skorzystać z większości z nich Twoja firma musi być w naprawdę niezłej sytuacji finansowej. Znasz powiedzenie, które mówi, że banki chętnie udzielają kredytów dla firm wtedy, gdy nie są im one potrzebne? Oczywiście jest w tym sporo przesady, ale prawda jest taka, że firma z nie najlepszą zdolnością kredytową lub słabą historią kredytową kredytu po prostu nie dostanie.

Z faktoringiem jest zupełnie inaczej. Wiele firm oferuje tę usługę firmom, które dopiero od niedawna są na rynku. Nie powinno to jednak dziwić. W końcu firma faktoringowa wypłaca przedsiębiorcy środki, które on już zarobił. Po prostu w ramach faktoringu przekazuje je wcześniej, niż wynika to z terminów na fakturze.

To jednak nie wszystko. Jeśli określimy faktoring usługą dla każdego przedsiębiorcy, to się nie pomylimy. Wynika to z faktu, że pod tym pojęciem kryje się kilka różnych usług, z których można korzystać wedle potrzeb firmy. Jak to wygląda w praktyce?

Różne rodzaje faktoringu

W zależności od tego, czy Twoim kontrahentem są polskie, czy zagraniczne firmy, możesz zdecydować się na faktoring krajowy lub eksportowy/importowy (szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule). Jeśli jesteś małą firmą, możesz wybrać tzw. mikrofaktoring, który pozwoli Ci na finansowanie pojedynczych faktur nawet o wartości około 700 zł. Poza tym możesz umówić się z firmą faktoringową na faktoring pełny lub niepełny. Ponadto nie zapominajmy o faktoringu odwrotnym, który pozwala na finansowanie zakupów.

Jak widzisz, możliwości jest naprawdę sporo, a usługę faktoringu możesz dopasować niczym garnitur u najlepszego krawca w mieście.

Dodatkowe usługi

To dalej nie są jeszcze wszystkie zalety faktoringu. Warto także wiedzieć, że firmy faktoringowe oferują jeszcze różne usługi dopełniające. Jest to na przykład monitorowanie płatności czy przypominanie kontrahentom o zbliżających się terminach zapłaty. Poza tym w wielu przypadkach korzystanie z faktoringu działa na partnerów biznesowych mobilizująco.

Dzięki temu o wiele rzadziej któryś z nich zdecyduje się przeciągnąć nieco termin płatności i zapłacić z opóźnieniem.

Przewaga w negocjacjach z kontrahentem

Pamiętaj także, że korzystanie z faktoringu daje Ci dodatkowe możliwości w przypadku negocjowania warunków z potencjalnym kontrahentem. Może, zamiast obniżać cenę, warto zaproponować mu odroczenie płatności? Jeśli wówczas skorzystasz z faktoringu, płynność finansowa Twojej firmy na tym nie ucierpi, a Ty zyskasz klienta, na którym Ci zależy.

Nie wiesz, jaki faktoring wybrać? Poznaj najpopularniejsze rodzaje faktoringu.

Jakie wady ma faktoring?

Skoro wiesz już, z jakich powodów warto postawić na faktoring w firmie, czas omówić kilka wad tego rozwiązania. Najbanalniejszą z nich są koszty, jakie wiążą się z tą usługą. Warto jednak pamiętać, że koszty te są bardzo zróżnicowane, w zależności od rodzaju faktoringu, na który się ostatecznie zdecydujesz. Jednak jeśli dobierzesz tę usługę pod potrzeby swojej firmy, koszty te powinny być w pełni akceptowalne. Zwłaszcza gdy uświadomisz sobie, że zaliczają się one do kosztów uzyskania przychodu.

Przeczytaj więcej o wadach i zaletach finansowania faktur.

Kolejny problem może stanowić niechęć kontrahentów do współpracy z przedsiębiorcami, którzy korzystają z faktoringu. Jednak te obawy coraz częściej okazują się nieaktualne, co wynika przede wszystkim z popularyzacji tego rozwiązania. Co więcej, jedną z możliwości, które masz do wyboru, jest faktoring cichy (więcej informacji o tym, czy warto korzystać z faktoringu cichego, znajdziesz tutaj).
W tym przypadku twój kontrahent nie dowie się, że korzystasz z faktoringu.

Poza tym pozostaje jeszcze problem z mnogością wyboru. Jak już wspomnieliśmy, usługa faktoringu jest bardzo zróżnicowana, a do tego na rynku działa coraz więcej firm faktoringowych. Warto jednak poświęcić kilka chwil na znalezienie najlepszej z nich i dobranie oferty faktoringowej do własnych potrzeb.