Faktoring – wady i zalety finansowania faktur
Faktoring to jeden ze sprawdzonych sposobów na poprawę płynności finansowej firmy. Szczególnie jeśli regularnie wystawiasz kontrahentom faktury o odroczonych terminach płatności. Trudno jednak przyjąć, że to rozwiązanie jest idealne. Dlatego też sprawdźmy, jakie są wady i zalety faktoringu.
Na czym polega faktoring?
Na początku kilka słów przypomnienia. Faktoring to usługa, w której to przedsiębiorca przekazuje wystawioną fakturę firmie faktoringowej. Ta po weryfikacji dokumentów wypłaca przedsiębiorcy
od 70 do nawet 100% wartości faktury brutto. Dzięki temu przedsiębiorca niemalże od razu otrzymuje zapłatę za fakturę, podczas gdy jego kontrahent wpłaca pieniądze w ustalonym wcześniej terminie.
Gdyby nie faktoring, przedsiębiorca musiałby czekać na zapłatę nawet kilka miesięcy. Jeśli Ci to nie przeszkadza, prawdopodobnie faktoring nie jest usługą dla Ciebie. Jednak, jeśli każda faktura
o odroczonym terminie płatności sprawia, że cierpi na tym płynność finansowa Twojej firmy, zdecydowanie postaw na usługę finansowania faktur.
Jednak poprawa płynności finansowej to nie jedyne zalety faktoringu. Sprawdźmy zatem, z jakich to jeszcze powodów warto sięgnąć po to rozwiązanie.
➡ Szukasz faktoringu dla swojej firmy. Sprawdź aktualny Ranking Firm Faktoringowych.
Jakie są zalety faktoringu?
Wiele usług finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorców ma wysoki próg wejścia. Oznacza to, że aby skorzystać z większości z nich Twoja firma musi być w naprawdę niezłej sytuacji finansowej. Znasz powiedzenie, które mówi, że banki chętnie udzielają kredytów dla firm wtedy, gdy nie są im one potrzebne? Oczywiście jest w tym sporo przesady, ale prawda jest taka, że firma z nie najlepszą zdolnością kredytową lub słabą historią kredytową kredytu po prostu nie dostanie.
Z faktoringiem jest zupełnie inaczej. Wiele firm oferuje tę usługę firmom, które dopiero od niedawna są na rynku. Nie powinno to jednak dziwić. W końcu firma faktoringowa wypłaca przedsiębiorcy środki, które on już zarobił. Po prostu w ramach faktoringu przekazuje je wcześniej, niż wynika to z terminów na fakturze.
To jednak nie wszystko. Jeśli określimy faktoring usługą dla każdego przedsiębiorcy, to się nie pomylimy. Wynika to z faktu, że pod tym pojęciem kryje się kilka różnych usług, z których można korzystać wedle potrzeb firmy. Jak to wygląda w praktyce?
Różne rodzaje faktoringu
W zależności od tego, czy Twoim kontrahentem są polskie, czy zagraniczne firmy, możesz zdecydować się na faktoring krajowy lub eksportowy/importowy (szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule). Jeśli jesteś małą firmą, możesz wybrać tzw. mikrofaktoring, który pozwoli Ci na finansowanie pojedynczych faktur nawet o wartości około 700 zł. Poza tym możesz umówić się z firmą faktoringową na faktoring pełny lub niepełny. Ponadto nie zapominajmy o faktoringu odwrotnym, który pozwala na finansowanie zakupów.
Jak widzisz, możliwości jest naprawdę sporo, a usługę faktoringu możesz dopasować niczym garnitur u najlepszego krawca w mieście.
Dodatkowe usługi
To dalej nie są jeszcze wszystkie zalety faktoringu. Warto także wiedzieć, że firmy faktoringowe oferują jeszcze różne usługi dopełniające. Jest to na przykład monitorowanie płatności czy przypominanie kontrahentom o zbliżających się terminach zapłaty. Poza tym w wielu przypadkach korzystanie z faktoringu działa na partnerów biznesowych mobilizująco.
Dzięki temu o wiele rzadziej któryś z nich zdecyduje się przeciągnąć nieco termin płatności i zapłacić z opóźnieniem.
Przewaga w negocjacjach z kontrahentem
Pamiętaj także, że korzystanie z faktoringu daje Ci dodatkowe możliwości w przypadku negocjowania warunków z potencjalnym kontrahentem. Może, zamiast obniżać cenę, warto zaproponować mu odroczenie płatności? Jeśli wówczas skorzystasz z faktoringu, płynność finansowa Twojej firmy na tym nie ucierpi, a Ty zyskasz klienta, na którym Ci zależy.
➡ Nie wiesz, jaki faktoring wybrać? Poznaj najpopularniejsze rodzaje faktoringu.
Jakie wady ma faktoring?
Skoro wiesz już, z jakich powodów warto postawić na faktoring w firmie, czas omówić kilka wad tego rozwiązania. Najbanalniejszą z nich są koszty, jakie wiążą się z tą usługą. Warto jednak pamiętać, że koszty te są bardzo zróżnicowane, w zależności od rodzaju faktoringu, na który się ostatecznie zdecydujesz. Jednak jeśli dobierzesz tę usługę pod potrzeby swojej firmy, koszty te powinny być w pełni akceptowalne. Zwłaszcza gdy uświadomisz sobie, że zaliczają się one do kosztów uzyskania przychodu.
➡ Przeczytaj więcej o wadach i zaletach finansowania faktur.
Kolejny problem może stanowić niechęć kontrahentów do współpracy z przedsiębiorcami, którzy korzystają z faktoringu. Jednak te obawy coraz częściej okazują się nieaktualne, co wynika przede wszystkim z popularyzacji tego rozwiązania. Co więcej, jedną z możliwości, które masz do wyboru, jest faktoring cichy (więcej informacji o tym, czy warto korzystać z faktoringu cichego, znajdziesz tutaj).
W tym przypadku twój kontrahent nie dowie się, że korzystasz z faktoringu.
Poza tym pozostaje jeszcze problem z mnogością wyboru. Jak już wspomnieliśmy, usługa faktoringu jest bardzo zróżnicowana, a do tego na rynku działa coraz więcej firm faktoringowych. Warto jednak poświęcić kilka chwil na znalezienie najlepszej z nich i dobranie oferty faktoringowej do własnych potrzeb.