Faktoring eksportowy, importowy i krajowy bez tajemnic!

Faktoring eksportowy, importowy i krajowy bez tajemnic!

Na pewno wielokrotnie słyszałeś już o faktoringu i o tym, jak usługa ta pomaga w zachowaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa. Jednak, jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do tej usługi lub nie wiesz, który z jej rodzajów powinien wybrać, poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości. Przyjrzymy się w nim, na czym polega faktoring eksportowy, importowy oraz faktoring krajowy.

kontenery na eksport w porcie

Rodzaje faktoringu

Dwa najpopularniejsze rodzaje faktoringu to faktoring pełny i niepełny. W tym pierwszym firma faktoringowa finansuje fakturę, którą wystawił przedsiębiorca i jednocześnie przejmuje na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Oznacza to, że jeśli kontrahent nie zapłaci faktury na czas, to po stronie faktora leży kwestia dochodzenia tych należności.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku faktoringu niepełnego. W tym przypadku firma faktoringowa ogranicza się do finansowania faktur, ale ryzyko niewypłacalności kontrahenta pozostaje przy przedsiębiorcy. Jeśli kontrahent nie wywiąże się ze swojego zobowiązania, to przedsiębiorca będzie musiał z własnych środków zwrócić zaliczkę za fakturę, którą otrzymał od firmy faktoringowej. Mimo wszystko w takiej sytuacji przedsiębiorca nie jest pozostawiony sam sobie, a firma faktoringowa może zaoferować swoje wsparcie w odzyskaniu należności.

Więcej o różnych rodzajach faktoringu przeczytasz w naszym artykule na ten temat.

Które z tych rozwiązań jest lepsze? Oczywiście faktoring pełny zapewnia przedsiębiorcy większe poczucie bezpieczeństwa, ale jednocześnie jest odpowiednio droższy. Faktoring niepełny będzie kosztował mniej, ale ryzyko tego, że otrzymaną zaliczkę trzeba będzie zwrócić z własnych pieniędzy, jest odpowiednio większe. Z tego względu najlepiej postawić na faktoring niepełny, jeśli masz stałych kontrahentów, którzy do tej pory płacili na czas. Natomiast, jeśli często podejmujesz współpracę z nowymi kontrahentami, rozważ usługę faktoringu pełnego.

Oczywiście ryzyko niewypłacalności klienta to tylko jedno z kryteriów, które musisz wziąć pod uwagę przy wyborze faktoringu.

Poza tym usługa ta różni się w zależności od zasięgu terytorialnego. Pod tym względem wyróżnia się:

  • faktoring eksportowy,
  • faktoring importowy,
  • faktoring krajowy.

Przyjrzymy się zatem bliżej, na czym polega każdy z nich.

Faktoring eksportowy – na czym polega?

Oferta faktoringu eksportowego skierowana jest do przedsiębiorców, którzy opierają swoją działalność na sprzedaży produktów lub świadczeniu usług na rynkach zagranicznych. Dzięki faktoringowi eksportowemu przedsiębiorca ogranicza ryzyko, jakie wiąże się z oczekiwaniem na opłacenie faktury o odroczonym terminie płatności.

Z faktoringu eksportowego warto także korzystać ze względu na pomoc w weryfikacji kontrahentów. W takim przypadku firma faktoringowa sprawdza zagranicznego kontrahenta, dzięki czemu dowiesz się ze sprawdzonego źródła, czy ewentualne podjęcie współpracy jest bezpieczne.

W przypadku faktoringu eksportowego również możesz wybrać opcję faktoringu pełnego lub niepełnego.

Faktoring importowy – na czym polega?

Faktoring importowy to usługa dla przedsiębiorców, którzy przede wszystkim sprowadzają towary z zagranicy. Dzięki skorzystaniu z tej usługi Twoja wiarygodność i rzetelność będą większe z punktu widzenia zagranicznego dostawcy. Będziesz bardziej konkurencyjny, co postawi Cię w lepszej pozycji negocjacyjnej. W ten sposób faktoring importowy sprawi, że nie tylko zachowasz płynność finansową firmy, ale i uzyskasz lepsze stawki za sprowadzany towar.

Co więcej, faktoring importowy stanowi dobrą alternatywę dla akredytywy czy gwarancji bankowej.

Zobacz także nasz wpis o faktoringu cichym.

Faktoring krajowy – na czym polega?

Faktoring krajowy przeznaczony jest dla wszystkich przedsiębiorców, którzy:

  • zarejestrowani są w Polsce,
  • posiadają kontrahentów, którzy zarejestrowani są w Polsce,
  • współpracują z kontrahentami na terenie Polski.

Wybór usługi faktoringu krajowego jest bardzo duży i nie ogranicza się tylko do faktoringu pełnego i niepełnego. W grę wchodzi także faktoring odwrotny, czyli finansowanie zakupów.

To jeszcze nie wszystko. Część firm faktoringowych oferuje także tzw. mikrofaktoring, czyli finansowanie faktur dopasowane do potrzeb najmniejszych firm, w tym jednoosobowych działalności gospodarczych.

Poza tym, jeśli dokładniej przejrzysz oferty poszczególnych firm faktoringowych, z pewnością zauważysz, że niektóre z nich oferują firmom swoje autorskie rozwiązania w zakresie faktoringu. To spora przewaga tego rozwiązania nad innymi sposobami na zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa, takimi jak chociażby kredyt dla firm (przeczytaj nasz artykuł o kredycie dla nowych firm oraz nasz wpis dotyczący kredytu dla małych firm). Zwłaszcza że skorzystanie z usługi finansowania faktur i zakupów jest o wiele bardziej przystępne, niż uzyskanie kredytu dla firm.

Wiesz już, jakie rodzaje usług kryją się pod terminem „faktoring”. Pozostaje Ci jedynie znalezienie najlepszej firmy faktoringowej. W takim przypadku z pomocą przychodzi Ranking Firm Faktoringowych, w którym znajdują się najważniejsze informacje na temat poszczególnych ofert faktoringowych. Dzięki temu możesz w łatwy sposób porównać większość z nich i znaleźć coś dla siebie.