Czym kierować się przy wyborze firmy windykacyjnej?

Czym kierować się przy wyborze firmy windykacyjnej?

Czy często użerasz się z kontrahentami, którzy ociągają się z zapłatą za wystawione przez ciebie faktury? Z tym problemem mierzy się coraz więcej przedsiębiorców. Kto jednak ma czas na to, aby ciągle upominać się o swoje pieniądze? Zamiast tego lepiej będzie, gdy skorzystasz z firmy windykacyjnej. Jak jednak wybrać najlepszą?

wybór najlepszej firmy windykacyjnej

Jak wybrać firmę windykacyjną?

Wybór firmy windykacyjnej to niełatwa sprawa. Wynika to przede wszystkim z tego, że na polskim rynku działa ich prawdę sporo. Jedne oferują swoje usługi w tradycyjny sposób, podczas gdy inne specjalizują się w windykacji online (np. WinGO, Vindicat). Która opcja będzie zatem najlepsza? Oczywiście zależy to od Twoich indywidualnych potrzeb. Pamiętaj jednak, że w wyborze najlepszej firmy windykacyjnej pomoże Ci Ranking Firm Windykacyjnych.

Natomiast przy podejmowaniu ostatecznej decyzji, powinieneś zwrócić uwagę na renomę firmy windykacyjnej. Składa się na nią kilka kwestii. Przyjrzymy się zatem im nieco bliżej.

Wybór firmy windykacyjnej – doświadczenie w branży

Wybierając firmę windykacyjną, sprawdź dokładnie jakie ma ona doświadczenie. Przy czym nie liczy się tu doświadczenie w ogóle, ale doświadczenie w odzyskiwaniu należności w danej branży. Po prostu w niektórych przypadkach jedne metody okazują się skuteczne, a w drugich inne. Najlepsza firma windykacyjna będzie doskonale orientowała się w realiach odzyskiwania należności w branży, która dotyczy akurat Twojego przypadku. A jeśli zastosuje ona od razu odpowiednie metody, szybciej i sprawniej odzyskasz swoje pieniądze, a przecież po to właśnie korzystasz z usług firmy windykacyjnej.

Zobacz także jakie korzyści przynosi firmom ubezpieczenie należności.

Wybór firmy windykacyjnej – indywidualne podejście

Duże i rozpoznawalne firmy windykacyjne mogą kusić Cię swoją ofertą. Możesz mieć poczucie, że współpracując z taką firmą, oddajesz się w ręce prawdziwych profesjonalistów. I tak najpewniej jest. Problem polega jednak na tym, że duże firmy windykacyjne najbardziej cenią sobie odpowiednio duże zlecenia, za które otrzymają odpowiednio wysokie honorarium. Dlatego, jeśli Ty starasz się od odzyskanie stosunkowo niewielkiej kwoty (z punktu widzenia firmy windykacyjnej), cały proces odzyskiwania należności może nie przebiegać aż tak sprawnie i szybko, jak byś sobie tego życzył.

Jak wyjść z takiej sytuacji? W przypadku większych firm windykacyjnych upewnij się, że zostanie Ci przydzielony indywidualny opiekun. Będzie to osoba, która będzie bardzo dobrze znała Twoją sprawę, a także będzie Cię informowała na bieżąco o postępach w odzyskiwaniu należności. Poza tym nie będziesz miał problemów, aby skontaktować się z nią telefonicznie czy e-mailowo.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z mniejszej firmy windykacyjnej, która specjalizuje się w odzyskiwaniu nawet niewielkich należności. Możesz także skorzystać z opcji windykacji online, oferowanej przez takie firmy jak WinGO czy Vindicat.

Zwróc uwagę na referencje firm windykacyjnych

Poszukując firmy windykacyjnej, kieruj się także referencjami i opiniami dotychczasowych klientów. Nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o prześwietlenie firmy windykacyjnej pod kątem skuteczności, ale i sposobu prowadzenia spraw.

Pamiętaj, że firma windykacyjna działa w Twoim imieniu. Oznacza to, że wszelkiego rodzaju nieprofesjonalne działania odbija się także na wizerunku Twojej firmy. A przecież tego chciałbyś uniknąć. Już samo korzystanie z firmy windykacyjnej jest delikatną sprawę, więc nie ma sensu zaostrzać sytuacji tylko dlatego, że stosuje ona podejrzane metody.
Najlepiej zdecyduj się na firmę windykacyjną, która nie ukrywa przed swoimi klientami sposobów działania i na bieżąco podejmuje jakie kroki podjęła lub zamierza podjąć w celu odzyskania należności.

Jak znaleźć taką firmę? Sprawdź Ranking Firm Windykacyjnych, do którego trafiają tylko najlepsze firmy windykacyjne, takie jak WinGO czy Vindicat.

Jeśli prowadzisz firmę sprawdź także nasz artykuł o kredytach dla małych firm.

Wybór firmy windykacyjnej – metody odzyskiwania należności

Wiele osób zapomina, że firma windykacyjna pośredniczy pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem w celu odzyskania należności przez tego pierwszego. A dobra firma windykacyjna zdaje sobie sprawę, że najlepiej sprawdza się podejście elastyczne. Dłużnicy na ogół chcą spłacić długi, ale po prostu z różnych przyczyn nie mają na to środków. Czasem, zamiast upierać się przy natychmiastowym opłaceniu faktury, lepiej będzie rozłożyć należność na raty lub zrezygnować z karnych odsetek. Profesjonalne firmy windykacyjne doskonale zdają sobie z tego sprawę i poszukują takich rozwiązań, które zadowolą obie strony.

Jak widzisz, jest wiele czynników, które wpływają na to, jaką firmę windykacyjną należy wybrać. Na szczęście nie musisz tego robić w ciemno, analizując pierwsze lepsze oferty, jakie wyskoczą ci w internetowej wyszukiwarce. Zamiast tego, skorzystaj z Rankingu Firm Windykacyjnych i na tej podstawie podejmij najlepszą dla siebie i swojej firmy decyzję.

Wystawiasz faktury z długim terminem płatności? Sprawdź ofertę faktoringu od BNP Paribas.