Czy znasz Zasady Dobrych Praktyk w windykacji?
Nieopłacone faktury na czas to częsta bolączka polskich przedsiębiorców. Pół biedy, jeśli kontrahent faktycznie się zapomniał i nadał przelew kilka dni po terminie. Problemy pojawiają się, gdy czas mija,
a należności nie napływają. Taka sytuacja może sprowadzić na przedsiębiorcę sporo nieprzyjemności. Szczególnie gdy musi on rozliczyć się ze swoimi dostawcami, pracownikami czy urzędami. W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z pomocy firmy windykacyjnej. I choć polskie firmy coraz chętniej sięgają po takie rozwiązanie, to wciąż nie cieszy się ono powszechnym uznaniem. Czy Zasady Dobrych Praktyk Windykacyjnych zmienią ten stan rzeczy i upowszechnią korzystanie z firmy windykacyjnej?

Dlaczego przedsiębiorcy boją się firm windykacyjnych?
Zacznijmy od tego, że polscy przedsiębiorcy niechętnie rozmawiają o pieniądzach. Po części wynika to
z faktu, że do końca nie potrafimy tego robić. Po drugie, panuje przekonanie, że o pieniądzach nie należy mówić, tylko powinno się je robić. Co jednak w sytuacji, gdy kontrahent nie wywiązuje się z umowy i nie płaci na czas? Czy warto narażać własną firmę na straty?
Oczywiście, że nie. Jednak nie każdy przedsiębiorca ma odpowiednie kompetencje, czy nawet czas, aby samodzielnie walczyć o odzyskanie należności. Na szczęście w takim przypadku z pomocą przychodzi firma windykacyjna. Jej zadaniem jest wypracowanie takiego rozwiązania, które pozwoli przedsiębiorcy szybko
i sprawnie odzyskać dług.
Przedsiębiorcy często czują jednak opór przed skorzystaniem z usług firmy windykacyjnej. Po prostu kwestia odzyskiwania należności wydaje się dosyć delikatna. Do tego dochodzi obawa, że zaangażowanie firmy windykacyjnej nieodwołanie popsuje relacje z kontrahentem. Przedsiębiorcy nie chcą też oddawać inicjatywy windykatorowi, ponieważ mają mylne przeświadczenie co do metod, które on stosuje.
Prawda jest jednak taka, że najlepsze firmy windykacyjne stosują się do Zasad Dobrych Praktyk Windykacyjnych (więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule). Gwarantują one, że zarówno przedsiębiorca, jak i jego dłużnik są w dobrych rękach.
Czym są Zasady Dobrych Praktyk w windykacji
Zasady Dobrych Praktyk w windykacji to kodeks postępowania, który określa metody, jakie może stosować firma windykacyjna, aby działać zgodnie z prawem, etyką i zasadami moralnymi. Dzięki nim przedsiębiorca ma pewność, że firma windykacyjna, które go reprezentuje, nie popsuje dobrego imienia jego firmy poprzez działania niezgodne z prawem i nieetyczne. Dlatego, jeśli dana firma windykacyjna podkreśla, że działa
w oparciu o Zasady Dobrych Praktyk, warto skorzystać z jej usług, aby przyśpieszyć odzyskanie należności.
Co znajduje się w Zasadach Dobrych Praktyk?
Przede wszystkim Zasady Dobrych Praktyk określają, co firma windykacyjna może, a czego nie może robić. I tak na przykład firma windykacyjna nie może:
- stosować siły, zastraszania, gróźb karalnych,
- stosować nieprzyzwoitego języka, który narusza godność kontrahenta,
- przekazywać informacji o zadłużeniu osobom, które nie są do tego uprawnione,
- przekazywać nieprawdziwych informacji o długu i konsekwencjach, jakie z niego wynikają,
- przyjmować środków bez wydania pokwitowania.
Te zasady mają na celu zagwarantowanie, że firma windykacyjna będzie działa zgodnie z prawem. Oczywiście zasad jest dużo więcej, a znaleźć je można na stronie Związku Przedsiębiorstw Finansowych.
To właśnie Zasady Dobrych Praktyk w windykacji zapewniają, że windykator będzie działał w sposób, który pomoże wypracować rozwiązanie, które będzie akceptowalne i dla przedsiębiorcy, i jego kontrahenta. Wynika to z tego, że w początkowej fazie windykacji polega ona przede wszystkim na negocjacjach. A ich celem jest jak najszybsze odzyskanie należności przez przedsiębiorcę.
Zobacz jak zmniejszyć można koszt kredytu dla firm.
Kiedy warto korzystać z usług firmy windykacyjnej?
Im szybciej dany przedsiębiorca zgłosi się do firmy windykacyjnej, tym lepiej. Wynika to z faktu, że im szybciej firma podejmie rozmowy z kontrahentem, tym są większe szanse na polubowne odzyskanie należności. A to pozwala uniknąć wchodzenia na drogę sądową, co może generować koszty, a przede wszystkim zabiera czas. Z tego względu do firmy windykacyjnej warto zgłosić się, gdy tylko przedsiębiorca ma problem z odzyskaniem należności.
Można jednak pójść jeszcze dalej. Część firm windykacyjnych oferuje przedsiębiorcom stałą współpracę. Taka firma monitoruje należności i przypomina się kontrahentom, gdy tylko zbliża się termin płatności faktury. Takie rozwiązanie sprawia, że kontrahenci częściej płacą w terminie i w ogóle nie dochodzi do powstania długu. A co najważniejsze, pieniądze szybciej trafiają na konto przedsiębiorcy. Dzięki temu firma nie musi się o nie upominać, a przedsiębiorca może zająć się tym, co wychodzi mu najlepiej, czyli prowadzeniem biznesu.