Czy wiesz, jak skutecznie odzyskiwać należności?

Czy wiesz, jak skutecznie odzyskiwać należności?

Czy zdarzyło się, że Twój kontrahent nie opłacił faktury na czas? Niestety takie sytuacje coraz częściej spotykają przedsiębiorców. W takim przypadku nie dość, że nie otrzymałeś spodziewanej gotówki, to dodatkowo musisz tracić czas na jej odzyskanie. Zatem, czy istnieje sposób, aby zrobić to nie tylko szybko, ale przede wszystkim skutecznie? Sprawdźmy, jak możesz jeszcze lepiej odzyskiwać własne należności.

mężczyzna w garniturze czytający biznesową gazetę

Co to są należności?

Mówiąc potocznie, należności to po prostu kwota, którą należy komuś zapłacić. Jeśli jednak przeniesiemy się na grunt prawa cywilnego, to o należnościach mówimy w przypadku uprawnień do otrzymania określonej sumy pieniędzy, która wynika z zawartej wcześniej umowy. Tego rodzaju uprawnienia przysługą osobom fizycznym, prawnym oraz organizacjom, które mają osobowość prawną. Dodajmy także, że należność jest określana przez dwie kwestie: termin spłaty oraz kwotę.

Szukasz firmy, która pomoże Ci w odzyskaniu należności? Sprawdź Ranking Windykacji Online.

Mówiąc o należnościach, nie sposób wspomnieć o stronach, których dotyczyła zawarta umowa. Chodzi oczywiście o:

  • wierzyciela, czyli osobę uprawnioną do odzyskania należności,
  • dłużnika, czyli osobę, zobowiązaną do wypłacenia należności.

Jak można wyróżnić rodzaje należności?

Poruszając kwestię należności, warto mieć na uwadze, że można wyróżnić je ze względu na różne kryteria. Są to m.in. termin płatności czy stopnień wykonalności. Z jakimi zatem rodzajami należności możemy mieć do czynienia?

Pod względem terminu płatności wyróżniamy:

  • należności krótkoterminowe – należy je spłacić w ciągu maksymalnie 12 miesięcy, 
  • należności długoterminowe – o terminie spłaty wynoszącym ponad 1 rok.

Natomiast przyjmując kryterium stopnia wykonalności należności, wyróżniamy:

  • niewymagalne – powstają wraz ze zobowiązaniem (np. przy umowie kredytowej jest to termin spłaty pierwszej raty kredytu),
  • wymagalne – wierzyciel może podjąć działania, dzięki którym wyegzekwuje zwrot określonej kwoty (np. wystosuje wezwanie do zapłaty, zdecyduje się na rozpoczęcie postępowania sądowego).

Masz dość upominania się o opłacanie faktury przez kontrahentów? Sprawdź, co daje przedsiębiorcy ubezpieczenie należności.

W jaki sposób skutecznie odzyskać należności?

Odpowiedź na to pytanie jest dosyć przewrotna. Otóż aby zwiększyć swoje szanse na odzyskanie należności, należy działać jak najszybciej. Okazuje się bowiem, że im wcześniej zaczniemy w tym kierunku działać, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy w tym skuteczni. Dlatego nie warto czekać, jeśli kontrahent zalega z zapłatą, tylko od razu przystąpić do działania.

Co więcej, przypomnienie o opłaceniu faktury możesz przesłać kontrahentowi jeszcze przed upłynięciem terminu zapłaty. Co więcej, dzięki temu unikniesz tłumaczeń na temat przegapienia terminu płatności itp. Przyjrzyjmy się jednak bliżej, co możesz zrobić, gdy termin płatności upłyną, a środków w dalszym ciągu nie ma na Twoim koncie.

Czym jest przedsądowe wezwanie do zapłaty?

Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań w przypadku odzyskiwania należności. Co ważne, takie wezwanie możesz wysłać już w dniu, w którym dana należność stała się wymagalna. Dlatego też, jeśli kontrahent faktycznie nie opłacił faktury na czas przez pomyłkę, pieniądze dość szybko powinny trafić na Twoje konto, a Ty będziesz mieć kłopot z głowy.

Jednak w przeciwnym razie takie przedsądowe wezwanie do zapłaty stanowi dla sądu dowód, że starałeś się polubownie odzyskać należności. A to działa na Twoją korzyść przy ustalania przez sąd zwrotu kosztów postępowania.

Potrzebujesz wsparcia w odzyskiwaniu należności? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze firmy windykacyjnej.

Czym jest postępowanie sądowe?

Jeśli kontrahent nie opłaci faktury, pomimo wystosowania przedsądowego wezwania do zapłaty, możesz udać się do sądu. Ten z kolei może wszcząć postępowanie upominawcze, nakazowe lub uproszczone.

A co w przypadku, gdy nie masz czasu lub ochoty rozwiązywać kwestii odzyskiwania należności w sądzie? Otóż zawsze możesz zdecydować się na cesję wierzytelności.

Czym jest cesja wierzytelności?

Cesja wierzytelności jest jednym ze sposobów na odzyskanie należności. Polega ona na tym, że należności są przenoszone na innego właściciela. Dodajmy, że oczywiście może zostać nim firma windykacyjna. Dzięki temu rozwiązaniu natychmiast otrzymujesz należności, płacąc za to określoną marżę. Natomiast w tym przypadku odzyskanie środków od Twojego kontrahenta będzie już leżało po stronie firmy windykacyjnej.

Zastanawiasz się, jak skutecznie odzyskuje się należności? Sprawdź, czy znasz Zasady Dobrych Praktyk w windykacji.

Proces odzyskiwania należności na pewno nie jest przyjemny. Jednak czasem przedsiębiorcy nie mają innego wyjścia, jeśli chcą otrzymać należną zapłatę. Na szczęście nie muszą zajmować się tym samodzielnie. Zamiast tego mogą powierzyć kwestię odzyskiwania należności specjalistom. Dzięki temu mogą zająć się swoją firmą i biznesem, podczas gdy profesjonaliści zajmą się tym, aby dane zobowiązanie odzyskać jak najszybciej.