Czy warto zmienić konto firmowe?

Czy warto zmienić konto firmowe?

Choć z jednej strony przedsiębiorcy chętnie szukają oszczędności, to niejednokrotnie latami trzymają się jednego banku i rachunku firmowego, pomimo tego, że płacą za nie krocie, a konkurencja od wieków posiada lepszą ofertę. Jak wiadomo, zmiana konta firmowego wiąże się z różnymi formalnościami, ale czasem warto poświęcić na nie nieco czasu, aby koniec końców dostać lepszą ofertę i przestać przepłacać za deponowanie firmowej kasy w banku. Dziś pokazujemy, że dlaczego zmiana konta firmowego nie powinna być dla przedsiębiorców niczym nadzwyczajnym.

rachunek firmowy czy zmienić

Dlaczego przedsiębiorcy niechętnie zmieniają rachunek firmowy?

Zanim opowiemy, dlaczego warto od czasu do czasu zmienić konto firmowe, przyjrzyjmy się, dlaczego większość przedsiębiorców robi to tak niechętnie, żeby nie powiedzieć, że wcale. Przecież, jak pokażemy to nieco później, stali klienci banku nie zawsze mogą liczyć na atrakcyjne warunki.

Kłopotliwe formalności

Ta niechęć do zmieniania kont firmowych ma swoje usprawiedliwienie. Przede wszystkim w przypadku firm numer naszego konta posiadają nasi kontrahenci oraz wszelkie urzędy, a po zmianie rachunku konieczne jest poinformowanie o tym ich wszystkich. Dodatkowo, jeśli posiadamy sklep internetowy i przyjmujemy płatności przez terminal płatniczy, również musimy w odpowiednim czasie wprowadzić zmiany, tak aby każdy grosz dotarł na właściwe konto.

Finanse firmy to nie tylko konto firmowe

Poza tym przedsiębiorcy nie lubią zmieniać kont firmowych, ponieważ często korzystają w danym banku również i z innych usług. Czasem jest to kredyt firmowy, linia kredytowa lub linia faktoringowa, co może powodować obawy, że przy zamykaniu konta firmowego, trzeba będzie na raz spłacić wszystkie nasze zobowiązania. Podobnie wygląda sprawa z kartą kredytową, z której korzystamy. Pamiętajmy jednak, że zawsze możemy mieć kilka kont firmowych, choć będzie się to czasem wiązało z dodatkowymi opłatami. Jednak, jeśli istnieje taka konieczność, możemy zatrzymać i stare konto, ale finanse firmy prowadzić na nowym.

Łatwiejszy dostęp do innych produktów dla firm

Opór przed zmianą banku może wynikać również z tego, że w obecnej firmie wszelkie procedury są uproszczone. Jako klienci banku mamy ułatwiony dostęp do kredytów dla firm czy innych usług, takich jak faktoring. Jednak, jeśli w naprawdę bliskim czasie nie mamy zamiaru sięgać po kredyt dla firm lub po linię kredytową, spokojnie możemy zamykać dotychczasowy rachunek bankowy. Nowy bank już po kilku miesiącach współpracy również zaoferuje nam załatwianie większości formalności przez Internet.

Jak widać, zawsze znajdzie się powód, dlaczego nie warto zmienić konta firmowego, ale jeśli zależy nam oszczędnościach, warto jednak poszukać nowych ofert rachunków firmowych. Idealnie nadaje się do tego aktualny ranking kont firmowych. Przyjrzymy się teraz powodom, dla których warto je regularnie przeglądać w poszukiwaniu ciekawych ofert rachunków firmowych.

Dlaczego warto zmienić konto firmowe?

Jakoś tak się utarło, że banki potrafią lepiej traktować nowych klientów niż dotychczasowych. Z tego względu banki nawet kilka razy w roku organizują różne promocje, dzięki którym możemy nie tylko skorzystać z produktów bankowych na atrakcyjnych warunkach, ale i jeszcze dodatkowo na tym zarobić. Takie promocje dotyczą także kont firmowych.

Lepsze warunki dla nowych klientów

Zazwyczaj prowadzenie rachunku firmowego wiąże się z różnymi opłatami. Na początku najczęściej są one niewysokie lub w ogóle możemy ich uniknąć, ale z czasem za lojalność wobec banku musimy płacić coraz więcej. Poza tym z czasem banki wprowadzają zmiany w początkowych warunkach umowy. I powiedzmy sobie szczerze, rzadko są one korzystne dla nas klientów. I to tak naprawdę jest już wystarczającym powodem do tego, aby raz na jakiś czas rozejrzeć się za kolejnym bankiem, w którym moglibyśmy prowadzić firmowe finanse.

Dodatkowe usługi dla przedsiębiorców

Do tego dochodzi jeszcze kwestia dodatkowych usług. Niektóre banki poza prowadzeniem kont firmowych czy udzielania kredytów dla firm, oferują także usługę księgowości czy faktoringu (np. ING Bank Śląski). Warto zatem przeglądać oferty poszczególnych banków, ponieważ może okazać się, że u dotychczasowej konkurencji możemy tak naprawdę wiele zyskać.

Polacy są bardzo przywiązani do swoich kont firmowych. Z jednej strony nie ma w tym nic dziwnego, w końcu przedsiębiorcy mają tyle na głowie, że trudno od nich wymagać, na bieżąco analizowali oferty poszczególnych banków w poszukiwaniu promocji. Na szczęście dzięki dostępnym w internecie rankingom kont firmowych, mogą w szybki i łatwy sposób przejrzeć oferty takich banków, jak Santander, mBank czy Alior Bank. A dzięki temu zawsze mogą znaleźć coś dla siebie, bez konieczności odwiedzania poszczególnych placówek bankowych czy odwiedzania dziesiątek stron internetowych.

Zobacz też jakie są najpopularniejsze rodzaje faktoringu.