Czy warto starać się o leasing na maszyny rolnicze?

Czy warto starać się o leasing na maszyny rolnicze?

Prowadzisz gospodarstwo rolne i planujesz przeprowadzenie modernizacji? Z pewnością czeka Cię wiele wydatków. Jednak części z nich możesz uniknąć, jeśli tylko zdecydujesz się na odpowiedni rodzaj finansowania. Sprawdźmy zatem, czy warto starać się o leasing maszyn rolniczych.

ciągnik rolniczy na polu podczas pracy

Na czym polega leasing na maszyny rolnicze?

Leasing to usługa, dzięki której można sfinansować zakup pojazdów, maszyn i urządzeń, które są niezbędne do sprawnego funkcjonowania każdego gospodarstwa rolnego. A trzeba przyznać, że taki sprzęt to dla wielu rolników spory wydatek. Poza tym nie każdy ma odpowiednie oszczędności, aby w danym momencie kupić niezbędny sprzęt. I w takim przypadku idealnie sprawdzi się leasing na maszyny rolnicze. Wystarczy tylko wkład własny o wartości 10-30% leasingowanego przedmiotu, by móc korzystać z niego w kolejnych latach. Resztę kosztów spłaca się w formie rat leasingowych, których wysokość można dopasować do własnych możliwości finansowych.

Co ważne, firmy specjalizujące się w udzielaniu leasingu właścicielom gospodarstw rolnych, oferują finansowanie całej gamy sprzętu. Są to m.in.:

  • ciągniki rolnicze,
  • pługi,
  • brony,
  • agregaty uprawowe,
  • kombajny,
  • sieczkarnie,
  • sadzarki,
  • opryskiwacze,
  • ładowarki rolnicze.

Poza tym, w leasing można wziąć zarówno sprzęt całkowicie nowy, jak i używany. Dzięki temu koszt inwestycji może być jeszcze niższy. Nic więc dziwnego, że leasing cieszy się taką popularnością wśród rolników i przedsiębiorców.

Boisz się, że wzięcie kredytu nadszarpnie finanse Twojej firmy, zamiast je poprawić? Sprawdź, jak zmniejszyć koszt kredytu firmowego.

Jak skorzystać z leasingu na maszyny rolnicze?

Jedną z kluczowych zalet leasingu jest wysoka dostępność tego rozwiązania. Po prostu leasing jest o wiele łatwiej uzyskać niż na przykład kredyt dla firm czy inne dofinansowanie. W przypadku większości leasingodawców formalności ograniczone są do niezbędnego minimum, więc cała procedura nie trwa długo. Do tego wymagania firm leasingowych nie są szczególnie wysokie w porównaniu z innymi formami finansowania zakupów.

Jednak nie oznacza to, że uzyskanie leasingu na maszyny rolnicze będzie bezproblemowe. Szczególnie jeśli zależy nam na wyjątkowo atrakcyjnej ofercie. Jednak trudność ta wynika przede wszystkim z tego, że obecnie wiele firm leasingowych oferuje leasing dla rolników. Zatem nietrudno pogubić się w tych ofertach i wybrać taką, która niekoniecznie będzie dla nas najlepsza.

Poza tym porównanie wszystkich ofert może być po prostu czasochłonne. Co zatem można zrobić, gdy chcemy szybko znaleźć odpowiedniego leasingodawcę? Najprościej będzie skorzystać z Rankingu Firm Leasingowych (więcej informacji na temat ofert leasingowych znajdziesz tutaj). Znajdują się w nim zawsze aktualne oferty od najlepszych leasingodawców. Dzięki temu możemy w jednym miejscu szybko przyjrzeć wiele ofert leasingowych i wyselekcjonować te, które wydadzą nam się najlepsze. Później wystarczy skontaktować się z daną firmą leasingową, złożyć odpowiedni wniosek i czekać na szczegółową ofertę, dopasowaną do naszych potrzeb.

Szukasz środków na firmowe zakupy? Poznaj wady i zalety finansowania faktur w ramach faktoringu.

Dlaczego warto korzystać z leasingu na maszyny rolnicze?

Leasing na maszyny rolnicze to przede wszystkim jedno z tańszych rozwiązań, jeśli chodzi o finansowanie kosztownych zakupów. Po pierwsze, nie trzeba wydawać własnych oszczędności, aby dokonać wymiany niezbędnego sprzętu. Zazwyczaj wystarczy wpłacić wkład własny o wartości 10-30% leasingowanego przedmiotu. Poza tym oprocentowanie leasingu będzie korzystniejsze niż w przypadku kredytu.

To oczywiście nie wszystko. Gdy umowa leasingowa dobiegnie końca, leasingowany sprzęt może stać się naszą własnością. Przy czym „może”, nie oznacza, że musi. Dzięki temu po wygaśnięciu umowy leasingowej możemy sięgnąć po kolejny leasing, który umożliwi nam zakup zupełnie nowego sprzętu. W taki sposób, przy minimalnym zaangażowaniu własnych środków finansowych, możemy co kilka lat wymieniać sprzęt rolniczy na nowy.

Do tego, jak już wspomnieliśmy wcześniej, leasing jest jedną z najłatwiej dostępnych opcji finansowania działalności. Uzyskanie leasingu jest często po prostu formalnością, a do tego nie trzeba spełniać szeregu wyśrubowanych warunków, aby skorzystać z tego rozwiązania. Dlatego, jeśli zależy nam na szybkim uzyskaniu finansowania, leasing sprawdzi się idealnie.

Poza tym koszty związane z leasingiem maszyn rolniczych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W ten sposób raty leasingowe sprawiają, że zapłacimy mniejszy podatek. Dzięki temu całkowity koszt leasingu staje się jeszcze niższy.

Zastanawiasz się nad usługą finansowania faktur? Poznaj branże, które najbardziej zyskują na faktoringu.

Jak widać, leasing maszyn rolniczych ma wiele zalet. Jest to rozwiązanie dla każdego rolnika, któremu zależy na modernizacji własnego gospodarstwa, bez konieczności wydawania wszystkich swoich oszczędności. Szczególnie jeśli mamy świadomość, że uzyskanie kredytu na podobny cel mogłoby skończyć się niepowodzeniem. Dlatego planując zakup sprzętu rolniczego, warto skorzystać z usług firmy leasingowej. Na szczęście jest ich na tyle dużo, że każdy znajdzie wśród nich ofertę najlepszą dla siebie.