Czy warto korzystać z faktoringu dla branży meblarskiej i drzewnej?

Czy warto korzystać z faktoringu dla branży meblarskiej i drzewnej?

Co może przedsiębiorca, gdy jego płynność finansowa jest niezadowalająca? Co zrobić, gdy sytuacja na rynku nie pozwala zrezygnować z kontrahentów, którzy domagają się faktur o odroczonych terminach płatności? W takim przypadku najlepiej sięgnąć po faktoring. Sprawdźmy, jak ta usługa sprawdzi się w przypadku branży meblarskiej i drzewnej.

bale drewna leżące na łące

Dlaczego branża meblarska i drzewna potrzebują dodatkowego finansowania?

Każdy doświadczony przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że kluczową kwestią dla stabilności biznesu i jego rozwoju jest płynność finansowa. Nawet tłumy kontrahentów nie pomogę, jeśli większość z nich będzie prosiła o odroczone terminy płatności, a dodatkowo część z nich spóźni się z wykonaniem przelewu. A skąd w takim przypadku przedsiębiorca ma brać pieniądze na własną działalność?

Szukasz najlepszej oferty finansowania faktur? Sprawdź Ranking Firm Faktoringowych.

Z takimi problemami zmaga się wielu przedsiębiorców, również z branży meblarskiej i drzewnej. Jednak to niejedynie wyzwania, z jakimi muszą się oni mierzyć. W przypadku branży meblarskiej i drzewnej dochodzi jeszcze kwestia sezonowości. Po prostu dla branży tej charakterystyczne są przestoje, podczas których przedsiębiorca zarabia mniej, natomiast jego koszty stałe pozostają niezmienne. Poza tym taki przedsiębiorca musi się przygotować bezpośrednio przed sezonem, tak aby w gorącym okresie nie zabrakło mu materiałów i surowców. A skąd wziąć na to środki, gdy obroty są mniejsze?

Oczywiście, specjaliści z branży meblarskiej i drzewnej są przewidujący, więc zarobione we wcześniejszym sezonie pieniądze odkładają na przyszłość. Co jednak z przedsiębiorcami, którzy prężnie się rozwijają i zwiększają swoją sprzedaż? Wówczas odłożone środki mogą nie wystarczyć na odpowiednie zaopatrzenie.

Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy byli zmuszeni w takiej sytuacji wziąć kredyt. Na szczęście dziś istnieje rozwiązanie, które jest bardziej elastyczne i dostępne nawet dla początkujących przedsiębiorcaów. Mowa oczywiście o faktoringu dla branży meblarskiej i drzewnej.    

Nie wiesz, czy faktoring sprawdzi się w Twojej firmie? Poznaj branże, które najbardziej zyskują na faktoringu.

Na czym polega faktoring dla branży meblarskiej i drzewnej?

Z faktoringu dla branży meblarskiej i drzewnej można korzystać na dwa sposoby. Po pierwsze jako finansowanie faktur, a po drugie jako finansowanie zakupów. Jak to wygląda w praktyce?

W przypadku finansowania faktur mamy do czynienia z faktoringiem standardowym czy też tradycyjnym. Polega on  na tym, że przedsiębiorca sprzedaje kontrahentowi towar i wystawia fakturę o odroczonym terminie płatności. Następnie przekazuje tę fakturę firmie faktoringowej, z którą współpracuje. A gdy tylko firma faktoringowa zweryfikuje otrzymane dokumenty, wypłaci przedsiębiorcy zaliczkę faktoringową w wysokości od 70 do 100% wartości faktury brutto. Natomiast pozostała kwota trafi na konto przedsiębiorcy, gdy jego kontrahent opłaci fakturę.

Na usłudze finansowania faktur korzysta i przedsiębiorca, i jego kontrahent. Przedsiębiorca, bo od ręki otrzymuje zapłatę za towar, przez co ma środki na własne wydatki. Kontrahent, bo może zapłacić za zakupione produkty po jakimś czasie. Oczywiście zyskuje też firma faktoringowa, która za usługę faktoringu pobiera prowizję.

A na czym polega finansowanie zakupów? Jest to tzw. faktoring odwrotny. W tym przypadku to przedsiębiorca kupuje od dostawcy towar i otrzymuje od niego fakturę. Zamiast jednak sięgać do firmowej kasy, przedsiębiorca przekazuje ją firmie faktoringowej, a ta w całości rozlicza się z dostawcą. Z kolei przedsiębiorca oddaje firmie faktoringowej całą kwotę z faktury oraz prowizję w późniejszym terminie. Dzięki tej usłudze przedsiębiorca szybko spłaca dostawcę, nawet jeśli obecnie nie dysponuje odpowiednią gotówką.

Nie wiesz, jaki rodzaj finansowania wybrać? Poznaj najpopularniejsze rodzaje faktoringu.

Kiedy warto korzystać z faktoringu w branży meblarskiej i drzewnej?

Faktoring to rozwiązanie, które pomoże przedsiębiorcom z branży meblarskiej i drzewnej, którzy wystawiają faktury o odroczonych terminach płatnościach. Dzięki finansowaniu ze strony firmy faktoringowej zawsze będą mieli dostęp do środków, które mogą przeznaczyć na dowolny cel.

Poza tym faktoring sprawdzi się, gdy to dostawcy domagają się od przedsiębiorcy natychmiastowej zapłaty. W takim przypadku rozliczenie bierze na siebie firma faktoringowa, a przedsiębiorca spłaca należność w późniejszym terminie. Z takiego faktoringu odwrotnego warto korzystać, gdy dany dostawca oferuje dodatkowe zniżki w zamian za zapłatę z góry lub zakup większej partii surowców. 

Dodajmy jeszcze, że firmy faktoringowe często oferują dodatkowe wsparcie w postaci monitorowania należności. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą spokojnie zająć się swoją pracą i prowadzeniem biznesu, podczas gdy to firma faktoringowa zadba, aby kontrahent pamiętał o opłaceniu faktury na czas.

Zastanawiasz się nad faktoringiem? Poznaj wady i zalety finansowania faktur.

Faktoring to praktyczna usługa, która pomaga zachować płynność finansową w branży meblarskiej i drzewnej. Dlatego, jeśli masz dość wystawiania faktur o odroczonych terminach płatności, poszukaj firmy faktoringowej, która zapewni Ci finansowanie od ręki.