Co daje przedsiębiorcy ubezpieczenie należności?
Niepłacący kontrahenci to zmora wielu przedsiębiorców. Ciągłe upominanie się o zapłatę, która przecież nam się należy, jest frustrujące. Zwłaszcza że i tak mamy na głowie sprawy związane z prowadzeniem firmy, więc dochodzenie swoich należności dodatkowo zabiera nam cenny czas i energię. Jest jednak na to pewnie sposób. Mowa oczywiście o ubezpieczeniu należności.
Na czym polega ubezpieczenie należności?
Ubezpieczenie należności to jeden z produktów oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Działa on na takiej zasadzie jak każde inne ubezpieczenie. Po prostu, gdy dojdzie do szkody, otrzymujemy odszkodowanie. W przypadku ubezpieczenia należności za taką szkodę uznawany jest fakt, że kontrahent nie zapłacił nam wykonaną usługę lub otrzymany towar.
Jednak wcale nie jest tak łatwo otrzymać odszkodowanie. Przede wszystkim musimy udowodnić firmie ubezpieczeniowej, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby zapłatę od kontrahenta odzyskać. To może wydłużyć otrzymanie ubezpieczenia o dodatkowe tygodnie.
Poza tym odszkodowanie zawsze otrzymujemy już po tym, jak upłynął termin płatności faktury. A jeśli była to faktura z odroczonym terminem płatności, wynoszącym 90 czy nawet 180 dni, to należność uzyskamy dopiero po kilku miesiącach od wykonania usługi czy wydania towaru! Niewiele przedsiębiorstw jest w stanie utrzymać się na rynku przez tak długi okres bez otrzymywania zapłaty. Zwłaszcza jeśli z rozliczeniem zalega kilku kontrahentów lub jeden, najpoważniejszy.
Czy w takim razie możemy w inny sposób radzić sobie z długimi terminami płatności i nierzetelnymi kontrahentami? Od kilku lat już tak. A to wszystko za sprawą faktoringu.
Przeczytaj także nasz artykuł o faktoringu cichym.
Czym jest faktoring?
Faktoring to usługa polegająca na finansowaniu faktur. Mechanizm jej działania jest banalnie prosty. Wystawiamy naszemu kontrahentowi fakturę, po czym przekazujemy ją do firmy faktoringowej (sprawdź Faktoring Ranking). Następnie firma ta przelewa na nasze konto należność wynikającą z tej faktury. W zależności od naszej umowy z firmą faktoringową od razu otrzymamy całą kwotę lub jej część.
Następnie, gdy będzie zbliżał się termin zapłaty za fakturę, nasz kontrahent będzie musiał wpłacić należność na konto firmy faktoringowej. Chyba że korzystamy z usługi faktoringu cichego (zobacz nasz artykuł o najpopularniejszych rodzajach faktoringu). Wówczas należność od kontrahenta przyjmujemy na własne konto, po czym oddajemy środki faktorowi, czyli firmie faktoringowej.
Co zrobić, gdy kontrahent nie płaci?
Choć faktoring zazwyczaj skłania kontrahentów do terminowego rozliczania faktur, to tak naprawdę nigdy nie mamy gwarancji, że bez większych problemów otrzymamy zapłatę za naszą pracę. To, co w takiej sytuacji możemy lub musimy zrobić, ponownie zależy od umowy zawartej pomiędzy nami a faktorem.
Jeśli korzystamy z faktoringu niepełnego, musimy z własnych środków oddać pieniądze firmie faktoringowej. Następnie możemy we własnym zakresie dochodzić należności od kontrahenta, chociażby poprzez windykację online oferowaną przez takie firmy jak WinGO, Vindicat, czy PayHelp.
W lepszej sytuacji będą przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na faktoring pełny. Wówczas to po stronie firmy faktoringowej należy dochodzenie odzyskania należności. Oczywiście z tego względu ten rodzaj faktoringu jest droższy niż jego niepełna odmiana. Chociażby dlatego, że firma faktoringowa bierze na siebie ryzyko tego, że kontrahent okaże się nierzetelny oraz doliczy koszty ubezpieczenia należności.
Poznaj zasady dobrych praktyk branży windykacyjnej.
Faktoring czy ubezpieczenie należności?
Zarówno faktoring, jak i ubezpieczenie należności, to korzystne rozwiązania dla przedsiębiorców. Jednak, jeśli zależy nam na zachowaniu płynności finansowej, lepiej będzie zdecydować się na faktoring. Dzięki niemu niemalże od razu po wystawieniu faktury otrzymamy zapłatę. W przypadku ubezpieczenia należności, na odszkodowanie będziemy musieli zaczekać o wiele dłużej.